Blog
Onboarding pracownika

Ankieta satysfakcji pracownika w procesie onboardingu

Anna Stelmaszyk
Ankieta satysfakcji pracownika w procesie onboardingu

Czy ankieta satysfakcji pracownika to niepotrzebna nadgorliwość? Absolutnie nie! Trzeba to powiedzieć wprost - satysfakcja pracownika ma realny wpływ na wyniki biznesowe firmy. Stany Zjednoczone tracą około 550 miliardów dolarów rocznie z powodu niezadowolonych pracowników. Dziś opowiemy o tym, jak dobre praktyki pomagają sprawdzić, czy w naszej firmie funkcjonują zadowoleni pracownicy i jak mierzyć ich satysfakcję już podczas onboardingu. Podpowiemy też, jak powinna wyglądać dobra ankieta pracownicza przeprowadzana w trakcie procesu wdrożenia pracownika.

Dlaczego warto badać poziom satysfakcji nowego pracownika?

Czasem wystarczy kilka tygodni albo nawet dni, by nowy pracownik stracił zapał do pracy i podjął decyzję o odejściu.

Bez względu na staż osoby zatrudnionej rezygnacja z pracy zawsze wiąże się z kosztami, które trzeba ponieść, by na miejsce utraconego talentu znaleźć nowy. Wyliczyliśmy, że koszt wdrożenia nowego pracownika to nawet 7-krotność jego pensji.

Patrząc po prostu i po ludzku, ale też z czysto biznesowej perspektywy, ankieta satysfakcji pracownika powinna być powszechną praktyką już na etapie onboardingu. Rozpoczęcie nowej pracy to bardzo emocjonujący moment, w którym ekscytacja idzie w parze ze stresem. Nowe obowiązki, nowy zespół i poznanie nowej kultury organizacyjnej - to wszystko może budzić ciekawość nowych wyzwań, ale też napięcie i niepewność.

Ankieta satysfakcji pracownika w procesie onboardingu [gif] | Blog Gamfi

Przeprowadzając regularne badanie satysfakcji pracowników już na etapie wdrożenia, otrzymujesz konstruktywną informację zwrotną w czasie rzeczywistym. Zamiast planów naprawczych po okresie próbnym czy (o zgrozo!) dopiero po ocenie rocznej, możesz skupić się na bieżących potrzebach nowej osoby i zapewnić jej bardziej komfortowe wdrożenie. Im bardziej zniwelujesz stres na etapie onboardingu, tym większa szansa na szybsze osiągnięcie pełnej efektywności w pracy przez nowicjusza. W dalszej perspektywie organizacja ma szansę na wyższy wskaźnik retencji, co realnie przekłada się na sukces firmy.

Onboarding to proces. Badanie satysfakcji pracowników musi to uwzględniać

Onboarding to długofalowy i cross-funkcyjny proces, w który jest zaangażowanych wiele person i działów. Znając specyfikę każdego z etapów wdrożenia oraz przypisanych mu ról, łatwiej zrozumieć emocje i potrzeby towarzyszące nowemu pracownikowi w poszczególnych fazach onboardingu. Bez tej znajomości z kolei trudno o efektywne wdrożenie, czyli uzyskanie przez pracownika samodzielności w nowej pracy.

Dowiedz się, jak wygląda onboardingowy dream team i dynamika całego procesu>>

Trzymaj rękę na pulsie

Aby proces wdrożenia rzeczywiście zakończył się sukcesem, trzeba trzymać rękę na pulsie i być w kontakcie z pracownikiem. Jeżeli nie wychwycimy w porę sygnałów ostrzegawczych sygnalizujących nasilający się stres, niepewność i frustrację, trudno będzie nam w porę zareagować i udzielić pracownikowi niezbędnego wsparcia. A jak wiadomo, im więcej negatywnych emocji, tym trudniej o efektywne przyswajanie wiedzy. Początkowy entuzjazm i zaangażowanie topnieje, a zastępuje je coraz więcej stresu i wątpliwości, czy kontynuować ten nowy, zawodowy rozdział.

Ankieta satysfakcji pracownika w procesie onboardingu. Jak zmienia się w czasie nastawianie nowego pracownika do pracy? - wykres. | Blog Gamfi
Po początkowej ekscytacji, około drugiego-trzeciego tygodnia nowego pracownika zaczynają ogarniać pierwsze wątpliwości. To newralgiczny moment onboardingu - od naszej reakcji zależeć będzie, czy pracownik wyjdzie z tego dołka, czy też jego frustracje będą narastać.

Każdy pracownik miewa newralgiczne momenty w trakcie pierwszych tygodni czy miesięcy w nowej pracy. Wychwycenie ich w porę i odpowiednia reakcja mają kluczowe znaczenie. Ankieta satysfakcji pracownika jest w takich sytuacjach jak papierek lakmusowy. Dobrze zaprojektowane i odpowiednio zaplanowane w czasie badania pulse-check pozwolą określić, z jakimi problemami może się borykać nowicjusz, czego mu brakuje, jakie emocje mu aktualnie towarzyszą.

Kiedy przeprowadzać badanie satysfakcji pracowników?

Wyników sprzedaży nie sprawdzamy raz na rok. Robimy to regularnie. Podobnie powinno być z badaniem pulse-check. Poziom zadowolenia pracowników również ma wpływ na biznesowe cele organizacji, dlatego ten obszar także warto mieć pod kontrolą, i to od samego początku.

A początek onboardingu to nic innego jak pomyślny finał rekrutacji. W idealnym scenariuszu rozpoczyna się w momencie, gdzie zapada decyzja o zatrudnieniu nowej osoby. Pierwsza ankieta satysfakcji pracownika powinna więc trafić do nowicjusza już na etapie preboardingu, często przed formalnym dołączeniem do organizacji. Pytamy w niej o przebieg rekrutacji oraz o to, co można by w niej poprawić. Kolejne badanie pracowników można zaplanować po każdym kluczowym fragmencie całego procesu wdrożenia, np. po:

  • załatwieniu kwestii formalnych,
  • przekazaniu sprzętu/odzieży roboczej,
  • pierwszym dniu pracy,
  • welcome weeku,
  • etapie szkoleń podstawowych / wdrożeniu do organizacji,
  • na każdym mniejszym etapie wdrożenia stanowiskowego (seria pulse-checków) - na bieżąco dowiadujemy się, co jest niejasne i jakim kwestiom warto poświęcić więcej czasu.

Jednym słowem, regularne zbieranie informacji zwrotnych od osoby nowo zatrudnionej powinno uwzględniać dynamikę onboardingu.

Jak utworzyć ankietę satysfakcji pracowników?

Zdefiniuj cel i stawiaj na zwięzłość

Nie da się rzetelnie prześwietlić wszystkich zagadnień HR w jednym badaniu w taki sposób, by uzyskać wysoką responsywność wśród pracowników i otrzymać rzetelne dane. Kwestionariusz badania satysfakcji pracowników powinien być krótki, ale treściwy, czyli dotyczyć konkretnego obszaru, który chcemy wziąć pod lupę. Zdefiniuj precyzyjnie, jaki cel ma mieć ankieta satysfakcji pracownika, czego konkretnie chcesz się z niej dowiedzieć (np. jak przebiegał proces rekrutacji, zamawiania sprzętu, preboarding, zapoznanie z buddiem).

Jakość...

Kiedy wiemy, czego ma dotyczyć ankieta pracownicza, pora nadać jej kształt i wyposażyć w pytania. Aby były one jakościowe, czyli rzetelnie zbierały informację zwrotną / badały poziom zadowolenia pracownika, nie mogą być zbyt ogólne. Na prozaiczne pytanie "Jak się czujesz?" rzadko odpowiadamy kompleksowo, opisując wszystkie czynniki odpowiedzialne za nasze samopoczucie. Tak samo jest z poziomem zadowolenia pracownika w trakcie onboardingu. Konstruujmy szczegółowe pytania dotyczące sedna obszaru, który mierzymy, np.:

  • Czy wsparcie buddiego w trakcie onboardingu było dla Ciebie wystarczające?
  • Czy kompletowanie danych do umowy odbyło się sprawnie?
  • Czy Twój menedżer na bieżąco udzielał Ci informacji zwrotnej w trakcie wdrożenia stanowiskowego?

Ważne, by oprócz danych ilościowych zbierać również jakościowe. Po każdym pytaniu lub serii pytań, na które można odpowiedzieć np. za pomocą skali, pozostaw miejsce na wypowiedź pisemną. W ten sposób pozwolisz pracownikowi doprecyzować odpowiedź.

...nie ilość

Ankieta satysfakcji pracownika nie może być zbyt długa. Wystarczy maksymalnie 10-12 pytań, by otrzymać wartościowy feedback dotyczący konkretnego etapu całego procesu wdrożenia. Zbyt długie ankiety pracownicze są uciążliwe do wypełnienia. Ryzykujesz, że nie każdy pracownik dotrze do ostatniego pytania. Czasami nawet jedno dobrze zadane pytanie zrobi robotę!

Zadbaj o responsywność

  • Ankieta satysfakcji pracownika nie dostarczy rzetelnych danych, jeśli będzie miała niską responsywność. Jak o nią zadbać? Interaktywne, atrakcyjne pod kątem UX ankiety online ułatwią sprawę, a przynajmniej nie zniechęcą pracowników już przy pierwszym pytaniu. Strona, która długo się ładuje czy niedostosowana do wyświetlenia na smartfonie, problemy z zapisaniem odpowiedzi - nie idźmy tą drogą! Potraktujmy pracowników jak użytkowników, którzy na co dzień chętnie wypełniają fajnie zaprojektowane ankiety, chociażby przy zamawianiu jedzenia czy robienia zakupów przez aplikację online. Dzisiaj w zasadzie każdy pozna, czy ma do czynienia z narzędziem "user friendly", czy nie.
Ankieta satysfakcji pracownika w procesie onboardingu - jak ją stworzyć?  | Blog Gamfi
  • Może to oczywiste, ale badania satysfakcji pracowników powinny zapewniać im anonimowość. Nie zawsze łatwo jest się podzielić szczerym feedbackiem, tym bardziej jeśli jest on niepochlebny. Poza tym osoba nowo zatrudniona często czuje się niepewnie w nowej organizacji i tym bardziej może nie czuć się komfortowo, by dzielić się swoją opinią na temat np. swojego przełożonego. Poinformuj pracownika o anonimowości jego odpowiedzi i - bezwzględnie dotrzymuj słowa!

Dlaczego i jak automatyzować badania pulse check?

Perspektywa HR-u

Od 4 do 15 - tyle ankiet pulse-check można wg naszych wyliczeń zaplanować w trakcie całego procesu wdrożenia. Co zrobić, by przy takiej częstotliwości regularne badanie satysfakcji pracowników przebiegało sprawnie?

Odpowiedź jest prosta - automatyzacja! Osadzając cały proces w odpowiednim narzędziu regularne zbieranie i analiza danych będą o wiele prostsze. Z perspektywy zespołów HR zautomatyzowanie badania pracowników to spore ułatwienie, dzięki któremu zyskuje się dane w czasie rzeczywistym. To z kolei cenny zasób, jeśli chodzi o analizę wyników i podejmowanie na ich podstawie globalnych decyzji.

Zobacz, jak wygląda ankieta satysfakcji pracownika w Gamfi Onboarding>>

Perspektywa pracownika (i konsumenta)

Jako użytkownicy usług e-commerce wszyscy na każdym kroku spotykamy się z badaniami satysfakcji klienta. Często ankiety takie są tak dopracowane i sprytnie przemycone do procesu zakupowego, że wypełnianie ich jest dla nas naturalne. Skorzystajmy z tych doświadczeń i przenieśmy je również do świata pracy, m.in. poprzez automatyzację ankietowania pracowników.

O tym, że e-commerce experience w onboardingu to jeden z aktualnych trendów w HR wspominaliśmy już wcześniej. Poznaj trendy w onboardingu na 2022 rok>>

Z chęcią pomożemy Ci połączyć te dwie perspektywy (HR-u i pracownika) w jedno spójne doświadczenie onboardingowe. W naszej aplikacji badanie pulse-check uruchamiane jest automatycznie według wcześniej zdefiniowanej częstotliwości. Kilka kliknięć i już - masz kontrolę nad tym, jak proces onboardingu wygląda z perspektywy pracownika. Porozmawiajmy o wdrożeniu takiego rozwiązania w Twojej firmie!

Udostępnij ten post
LinkedIn icon
X icon
Facebook icon
Blog

Polecane wpisy na blogu

Odkryj najpopularniejsze wpisy
na temat onboardingu pracowników i nowoczesnego HR.

Rozpocznij za darmo już teraz

Karta kredytowa nie jest wymagana. Zrezygnuj, kiedy chcesz.